Napsáno pro týdeník MarketingSalesMedia jako sloupek do rubriky ‘Pohled odjinud’.

Historie australského vztahu k alkoholu se začala psát ve chvíli, kdy sem dorazila první várka irských, skotských a britských trestanců. Ti byli během těžkých kolonizačních počátků částečně placeni rumem. Asi aby se cítili jako doma. Později v Jižní Austrálii vynalezli krabicové víno a hned několik bývalých premiérů bylo známo svoji zálibou v exování piva na veřejnosti. Zkrátka, alkohol je neoddělitelně spojen s novodobými dějinami Austrálie.

Jedním z problémů ale je, že Australané mají rádi alkohol také za volantem. V osmdesátých letech stála jízda pod vlivem za 40 % všech úmrtích na silnicích. Tomu možná do určité míry napomáhala (a napomáhá) zákonem tolerovaná míra alkoholu v krvi. Pro jednodušší orientaci na to mají speciální jednotku, tzv. „standartní drink“, který je ekvivalentem zhruba malého piva. Řidiči si mohou před řízením tyto drinky dát dva. Jinými slovy, velké pivo je před řízením v pořádku.

Věrni svým kořenům ale mnohdy nezůstanou pouze u jednoho. V zájmu snížení onoho hrozivého procenta se proto stalo oblíbenou kratochvílí (nejen) víkendových večerů místních policistů náhodné uzavření silnice, během kterého dávají dýchnout všem projíždějícím řidičům. Těmto vojensky inspirovaným akcím se říká RBT (random breath test) a v posledních letech je na nich postavena osvětová kampaň s heslem „RBT means you need a plan B“ (RBT znamená, že potřebuješ plán B).

Jako hlavní motivátor pro střízlivé řízení je použita hrozba mastných pokut, okamžitého odebrání řidičáku, a od určité míry rovněž předvolání k soudu za veřejné ohrožení. V rámci dlouhodobé kampaně například v některých podnicích na základě skutečné konzumace na účtenky v hospodách tiskli odhad pokuty a hrozícího bodového ohodnocení pokud by se platící rozhodl následně řídit. Humorná linka kampaně pak doporučuje alternativní plány B jako létající koberec, přespání u bývalky, kempování, vystřelení se kanónem směr domov nebo svatbu s taxikářem.

Díku dlouhodobé kampani Plán B naprosto zevšedněl a má zcela jasnou konotaci s alternativní dopravou z hospody. Nutno podotknout, že úřady mají v tomto ohledu o něco lehčí práci, protože součástí restaurační licence na prodej alkoholu je povinnost propagace jeho zodpovědné konzumace. Vizuály kampaně proto najdete vylepené na záchodech, za barem, u východu, zkrátka všude možně.

A nebyla by to Austrálie, kdyby celý koncept nevzali do extrému. RBT je totiž už sedmým rokem i stejnojmenná, nervy drásající televizní show, ve které režie sleduje zmíněné policejní zátahy a s voiceoverem ve stylu Davida Attenborougha pranýřuje přistižené hříšníky. „Paul teď jistě lituje, že raději nejel na kole.“

No nic, jdu na jedno. A zpátky to vezmu na létacím koberci.

MSM alkohol plan b