Tak jsme s Bárou podávali daňové přiznání. V Austrálii si jej totiž musí podat většina lidí. Opruz, říkáte si? Ani ne. Probíhalo to následovně.

  1. V neděli večer jsem se zalogoval do svého myGov účtu, digitální platformy skrz kterou můžu řešit daně, zdravotní pojištění, sociálku, datovou schránku…
  2. Otevřel jsem svůj propojený profil u ATO (Australian Taxation Office, tedy místní berňák).
  3. Tam jsem rychle vyplnil vstupní dotazník pro letošní daňové přiznání. Ne, stále nemám děti. Jsem svobodný. Nejsem živnostník. Pracuju na plný úvazek v marketingu. Na základě těchto údajů mi systém přizpůsobí následující online formulář.
  4. Na další stránce mám předvyplněný svůj roční příjem, jak jej přes mé daňové číslo evidoval můj zaměstnavatel. Stejně tak sekce příjmů z úroků a investic je předvyplněná. Tuto informaci zase sdílí s ATO přímo má banka. Díky tomu se mi tyto příjmy v průběhu roku nedaní.
  5. Na základě mé profese mi systém navrhuje možnosti snížení daňového základu. Projíždím účtenky a bouchám tam nový kufr (hodně kvůli práci cestuju), oblek (máme business dress code), účty za čistírnu, příspěvky na charitu…
  6. V sekci zdravotního pojištění mám předvyplněné údaje od mé soukromé pojišťovny. Protože si nad rámec státního pojištění platím i soukromé, mám nárok na daňové úlevy.
  7. Po půl hodině mám hotovo, vím přesně kolik mi bude vráceno, a jedním klikem mám daňové přiznání podané z gauče svého obýváku.
  8. Ve středu ráno mi přišla SMSka začínající „Ahoj Ondřeji“, potvrzující, že mé daňové přiznání bylo zprocesované a přeplatek na daních mi bude vrácen do tří pracovních dnů na bankovní účet.
  9. V pátek mi peníze přišly.

Mezitím v Čechách je vrcholem technické vymoženosti finančního úřadu aktivní formulář.

Kéž by ta naše slavná vládnoucí česká garnitura místo nekonečné řady mikrokauziček investovala svoji energii třeba do digitalizace státní správy a sdílení dat mezi úřady a institucemi. Až budete zvažovat, komu to v říjnu v parlamentních volbách půjdete hodit, rozhodujte se i podle digitální agendy jednotlivých stran. Na rozdíl od uprchlíků, kouření v restauracích nebo Evropské Unie, nafouknutá státní správa založená na papírech, přepážkách a úřednících dělajících lehce automatizovatelnou práci je skutečný problém, který všechny české rezidenty stojí dost peněz, času a nervů.

Mimochodem, kdybyste se ptali, co a já a volby v zahraničí, tak já volit nebudu. Jedna instituce je totiž stejná všude na světě. Australská pošta ztratila a následně pozdě doručila můj expresně odeslaný papírový formulář žádající o zápis na seznam voličů na Českém konzulátu v Sydney, díky čemuž jsem prošvihl státem daný deadline 40 dní před volbami. Takže asi tak.

js35001_cosboa_image_8