Ještě jsme ani nevystoupili z letiště na Bali a už jsme si dali první tvrdou smlouvačku. Vítejte v Asii! O chvíli později jsme seděli v taxíku směr Kuta za třetinu původní ceny. Kuta, vyhlášená a Australany velmi oblíbená oblast plná barů a restaurací nám měla sloužit na rozkoukání a naplánování další cesty.

O moc víc pozornosti si Kuta asi nezaslouží. Předražená, špinavá, plná podvodníků, kteří by vás oškubali do hola a prodali vám i vlastní babičku. To vše podpořené nadměrnou koncentrací australských bogans. A to jsme tam byli mimo sezonu. Paradoxním highlightem byla celodenní návštěva tamějšího vodního parku. Ten byl naprosto boží, pravděpodobně ten nejlepší, v jakém jsme kdy byli.

Kuta Beach. Nic moc. Co není vidět, jsou odpadky a dotěrní prodavači všeho od klíčenek po luk a šípy...

Kuta Beach. Co není vidět, jsou odpadky a dotěrní prodavači všeho od klíčenek po luk a šípy…

Vzhůru do ráje

Jako další destinaci jsme zvolili Gili Trawangan, zkráceně Gili T, jeden ze tří malých korálových ostrůvků východně od Bali, kde jsme chtěli trochu zrelaxovat po administrativním a balícím maratonu. A protože je to vyhlášená oblast pro potápění, rozhodli jsme se tam udělat potápěčský kurz. Podařilo se nám najít super deal do krásného nového resortu, nasedli na rychloloď a vyrazili do ráje.

Tady bylo pět dní naše.

Tady bylo pět dní naše.

První příjemnou změnou bylo zjištění, že na ostrově neexistuje motorizovaná doprava. Žádné skútry a všude pěkně po svých, na kole, případně koňskou drožkou. Od resortu jsme dostali k dopravě kola, takže jsme si všude drandili, což vážně není problém, vzhledem k tomu, že Gili T má po obvodu sedm kilometrů.

IMG_0240

Tohle je v podstatě po obvodu celého ostrova.

Úžasný podmořský život

Zatímco východní pobřeží je takový hub ostrova, západní pobřeží je podstatně klidnější a proslulé kýčovitými západy slunce, z nichž žijí všudypřítomné restaurace se stolky přímo na pláži. Asi netřeba zmiňovat, kde jsme seděli každý večer.

IMG_0252

Standartní západ slunce na Gili T.

Ale k tomu potápění. Našli jsme parádní potápěčskou školu Trawangan Dive Centre, kde jsme se upsali ke třídennímu PADI Open Water Diving kurzu. Jako instruktorku nám přiřadili sympatickou Američanku Chelsey, se kterou jsme strávili následující tři dny. Z velké části pod vodou.

Pod vodou je to úžasný. Oceán na mě vždycky měl uklidňující efekt, pod hladinou je to ale ještě něco jiného. Člověku se úplně vymažou všechny myšlenky a žije v absolutní přítomnosti. Nádech, výdech, nádech, výdech. A pak je to samozřejmě podmořský život. Korálové útesy, zahrady, potopené vraky. Tuny krásných želv a všemožných ryb. Viděli jsme chobotnice, olihně, morény. A na posledním ponoru jako bonus i velkýho white tip sharka (žralok dlouhoploutvý). Fotky ale žádné nemáme. Pro jednou jsme se nechtěli rozptylovat technikou… :)

Co si budem namlouvat, potápění jsme si zamilovali. Další velká potápěčská zastávka bude již brzo na Borneu. A minimálně já si brousím zuby na Advanced kurz. Mezitím ale zpátky na Bali, do města Ubud a okolí a pak přes Jávu do Singapore.

Pro pravidelné vizuální příspěvky a komentáře nás sledujte na našich Instagramech (Ondra, Bára).

Pozn.: V našich cestovatelských zápiscích nebudeme zabíhat do detailů. Pokud byste měli zájem o podrobný itinerář nebo konkrétní tipy, dejte vědět.