Někdy v dubnu 2017 nám napsal jistý Vojta, že poletí přes Vánoce navštívit do Aucklandu jistého Jirku a že prý jestli něco nespácháme. Na základě jedné fotky, můžete hádat které, jsme nakonec jako místo činu vybrali tichomořské Vanuatu. Nutno podotknout, že v té době jsme o Vanuatu věděli tak maximálně kde se nachází a to ještě jenom zhruba.

A tak jsme usedli k plánovacímu stolu. Postupně jsme zjistili, že to bude dost dobrý. Džungle, sopky, korálové útesy, pozůstatky druhé světové války, tradiční melanéská kultura a barvitá historie malého ostrovního státu, který až do 80. let pod jménem Nové Hebridy společně spravovala Francie a Velká Británie. Plán nakonec zněl následovně. Trocha odpočinku na ostrově Espiritu Santo, trocha dobrodružství na ostrově Ambrym, trocha víc dobrodůža a taky srandy na ostrově Tanna a trocha civilizace na ostrově Efate.

V tomto blogu bych rád shrnul ta největší vanuatská WOWs. V následujících týdnech se pak o některých z nich rozepíšu trochu podrobněji. A také zkusíme sestřihat video, ehm. Jako obvykle, kompletní itinerář a více fotek najdete na konci blogu.

IMG_3081

Přírodní ohňostroj

Mt Yasur je vcelku jednoduše přístupná sopka na ostrově Tanna, která už přes sedm set let nepřetržitě soptí. Jak jste asi správně pochopili, právě fotka Mt Yasur byl onen moment „Jedeme na Vanuatu!“. Dát silvestra s přírodním ohňostrojem nám totiž přišlo dost cool. A tak jsme také 31. prosince po setmění stáli na hraně ohnivé díry, která ze sebe co chvíli chrlila menší či větší lávové gejzíry. Za vstup turisti sice zaplatí slušnou raketu, ale to nám bylo vcelku fuk. Ta ryzí přírodní síla, světelná hra na noční obloze, tlakové vlny po explozích následované sirnými výpary, to za to totálně stálo. Člověk si uvědomí, jak je malinkej.

P1120504

Milionové šnorchlování

Většina vanuatských ostrůvků je lemovaná krásnými pestrobarevnými korálovými útesy. To v této oblasti možná není nic až tak výjimečného. Jeden útes je ale přeci jen trochu jiný. Říká se mu Million Dollar Point a najdete ho na ostrově Espiritu Santo. Právě zde totiž měli během druhé světové války Američani velkou základnu. A po skončení války je nenapadlo nic lepšího než naházet armádní techniku za miliony dolarů do moře. Příroda se s tím vypořádala podle svého, a dnes tak můžete vidět zbytky kamionů, džípů, buldozerů, vysokozdvižných vozíků a já nevím čeho ještě porostlé barevnými korály.

DCIM102GOPRO

Postapokalyptický trek

Ostrov Ambrym je znám svou historií plnou černé magie, kanibalismu, obřích vyřezávaných totemů … a také aktivním dvojvulkánem Mt Marum a Mt Benbow, který je oblíbeným cílem dobrodružnějších návštěvníků Vanuatu. Až na pár skromných vesniček je ostrov pokryt hustou džunglí, která se v jeho centru z ničeho nic promění v surreálnou šedočernou měsíční krajinu. Naše dvoudenní cesta začala na pobřeží a vedla skrz vyschlé koryto řeky, malé potoky, kamzičí stezky, neprostupnou džungli. Následoval postapokalyptický pochod popelavou kalderou zahalenou do mlhy sirných výparů, přes ztuhlé lávové proudy, mezi sopečnými ventily. V plynové masce. A na samotném konci se člověk dívá takřka do středu země. Ze dna 600m hlubokého kráteru se na vás totiž směje bublající lávové jezero. Mazec.

IMG_2837

Šťastní lidé

Ze západního pohledu bychom řekli, že většina lidí na Vanuatu žije ve velké chudobě. Stačí vytáhnout paty z rozvinutějších oblastí, a hned okolo vás běhají polonahé děti, lidé v otrhaném oblečení od turistů bydlí v bambusových chatrčích, jí hlavně rýži s tím, co jim vyrostlo na zahrádce, a technologickým vrcholem jsou občasné solární panely na dobíjení telefonů z kraje tisíciletí. Maličkosti jim udělají hroznou radost. Nesnaží se vás odrbat. Žijí v pevných komunitách velmi jednoduchý život. A působí naprosto šťastně. Člověk si introspektivně uvědomí, jaké kraviny občas řeší a že určitá míra jednoduchosti v životě rozhodne neškodí.

IMG_2746

Jurský park

Kdesi v džungli, uprostřed ostrova Espiritu Santo, se nachází Millenium Cave, obří jeskyně s podzemní řekou. Když se k ní po dvou hodinkách drápání se džunglí a lezení nahoru a dolů po ztrouchnivělých žebřících dostanete, tak nafasujete malé baterky a hurá dovnitř. Půl hodiny se pak za romantického svitu brodíte až po pás ve vodě. A zatímco nad hlavami sviští netopýři, vy jen doufáte, že se venku nestrhnul tropický slejvák. Na konci jeskyně ale sranda rozhodně nekončí. Naopak. Tam začíná punkový dvouhodinový canyoning jak z Jurského parku, ze kterého na konci vyručkujete po lanech a žebřících korytem vodopádu. Velkej adrenalin.

DCIM102GOPRO

Modré orgie

Podobně jako nedaleká Nová Kaledonie nebo Šalamounovy ostrovy, i Vanuatu je známé svými blue holes, krasovými jezery s až absurdně modrou vodou. Samozřejmě u nich nechybí všemožné skoky, lana, houpačky a mnoho jiných způsobů, jak si nabít hubu o azurovou hladinu. Na ostrově Tanna mají blue cave, jeskyni, do které musíte proplavat pod vodou. Ještě větší náboj pak ale má cesta zpět – sluncem prozářená azurová voda působí, jak kdybyste proplavávali hvězdnou bránou. Pardon, to jsem si nemohl odpustit.

DCIM102GOPRO

Je libo ananas?

Na Ambrymu nás fascinovala všude se na zemi válející manga, která nás místňáci naučili dost chytře jíst. To vezmete mírně přezrálé mango, odkousnete špičku a prostě ho vysajete. Na každém rohu rostly stromky obsypané úžasnými papájemi. A ty ananasy. Nejsladší, co jsem kdy měl. Největší zážitek ale určitě bylo divoké prase, které během dvoudenního sopečného treku ulovili psi našich průvodců. Ti ho také zručně mačetami naporcovali a následně část uvařili v dešťové vodě. Fakt žraso.

IMG_2863

Pokud byste rádi viděli více fotek, celé album naleznete zde. Níže také kompletní itinerář. Celá dovolená nás stála necelých $4,000 na hlavu.

P1120408

Date What Accommodation
Day 1 Flight Sydney – Port Vila – Espiritu Santo (Luganville) The Espiritu
Day 2 Espiritu Santo – Aore Island The Espiritu
Day 3 Espiritu Santo – Diving, Million Dollar Point The Espiritu
Day 4 Espiritu Santo – Day trip Champagne beach, Nanda & Ri Ri blue hole The Espiritu
Day 5 Espiritu Santo – Millenium Cave canyoning The Espiritu
Day 6 Flight Espiritu Santo – Ambrym (Craig Cove) Sam’s Guesthouse
Day 7 Ambrym – Overnight volcano trek (Mt Marum, Mt Benbow) Sam’s Guesthouse
Day 8 Ambrym – Overnight volcano trek (Mt Marum, Mt Benbow) Sam’s Guesthouse
Day 9 Flight Ambrym (Craig Cove) – Port Vila Pacific Paridise Motel
Day 10 Flight Port Vila – Tanna, Friendly Beach Tanna Yasur Homestay
Day 11 Tanna – Mt Yasur Tanna Yasur Homestay
Day 12 Tanna – John Frum cult, Friendly Beach Tanna Yasur Homestay
Day 13 Tanna – Yakel village, Blue Cave Tanna Yasur Homestay
Day 14 Flight Tanna – Port Vila Teouma Reef Resort
Day 15 Port Vila – trip around the island Teouma Reef Resort
Day 16 Port Vila – Hideway island Teouma Reef Resort
Day 17 Flight Port Vila – Sydney Sydney