Západní Austrálie byla poslední destinací, která nám zbývala na odškrtnutí ze seznamu procestovaných australských států a teritorií. Zároveň je to také největší australský stát, rozprostírající se na ploše srovnatelné s rozlohou Francie, Španělska, Itálie a Ukrajiny dohromady. Slušnej kus země na prozkoumání.

A tak český tým čítající Báru, mne a kamarády Lenku s Pavlem vyrazil na průzkumnickou misi 23. prosince 2016. Misi, která trvala 16 dní a vyžádala si přes 5,130 kilometrů za volantem skrz savany, polopouště, pouště, pobřežní oázy, městečka i města a vinné regiony.

V zemi nikoho

Na začátek cesty nás čekal 1,800 kilometrů dlouhý přejezd vnitrozemím na sever do národního parku Karijini. 1,800 kilometrů vyprahlou červenou pustinou, kde člověka potkáte jednou za tři sta kilometrů na zapadlé benzínce. A kde může trvat i 100 kilometrů, než si všimnete, že jste špatně odbočili. Ano, to se nám povedlo. Na celé trase jsme projeli všeho všudy třemi menšími usedlostmi se zlatokopeckou minulostí a až v samotném závěru i menším městem Newman, jedním z center australského těžebního průmyslu. Znova nám došlo, jak neskutečně obrovská Austrálie je. A také jak je většina toho kontinentu v podstatě neobyvatelná. Když jsme v poledne vylezli z auta, tak se nám podrážky lepily na silnici. A stín? Víc než malé křoviny tam nenajdete.

2017-01-02 16.37.03

Oáza uprostřed pouště

A přesně v tomto nehostinném prostředí uprostřed ničeho se skrývá úžasný národní park Karijini. Rudá polopoušť je zde protkaná sítí hlubokých kaňonů a soutěsek s mnoha osvěžujícími tůňkami, jezírky, vodopády. Teploty na povrchu přes den šplhaly ke 45 stupňům, takže stín a relativní chládek těchto malých oáz přišel vhod. Zejména po tom, co se k nim člověk doplazil mnohdy krkolomnými stezkami. Mají tam také naprosto fantastické západy slunce. A tři kila ledu za 10 dolarů.

P1110586_Fotor

Plážové království

Kýčovité fotky západoaustralských pláží byste našli asi v každém seznamu nejkrásnějších plážích na světě. Ve skutečnosti vypadají ještě lépe než na těch fotkách. Sněhobílý písek přechází v kýčovitě azurové vody Indického oceánu táhnoucího se do nekonečného modravého obzoru. Jsou tu pláže, kde kladou svá vejce mořské želvy. Jsou tu pláže tvořené miliardami malých mušliček. Pláže, které vás svojí bělostností úplně oslepí. A jsou tu samozřejmě pláže se skvělým pískem na stavění masivních hradů, opevnění a vodních příkopů.

2016-12-28 14.48.00

Podmořský svět divů

Na severozápadním cípu Západní Austrálie jsou navíc tyto pláže doplněné korálovým útesem Ningaloo, který se táhne podél pobřeží téměř 300 kilometrů. Možná není tak pestrobarevný jako jeho podstatně větší východní brácha, Great Barrier Reef, za to vám ale stačí pár tempíček z pláže vodou teplou jako kafe a můžete se kochat úžasným podmořským životem. Díky silným proudům podél pobřeží to často máte i zcela bez úsilí – na jedné straně pláže nastoupíte a proud vás doveze na její druhou stranu. Jen musíte včas vystoupit, jinak by vás mohl donést třeba až na Bali. A když budete mít štěstí, po cestě potkáte krom korálů a tisíců barevných rybiček také mořské želvy, manty obrovské, delfíny, žraločky nebo třeba největší ryby na světě, býložravé whale sharks. My měli štěstí dost, až na poslední jmenované jsme je viděli všechny. 

15726231_10210315050506139_5819193007017400408_n

Snídaně s delfíny

Monkey Mia je oblíbené letovisko necelých 900 kilometrů severně od Perthu. Podle názvu by tam člověk čekal opice, ve skutečnosti je ale Monkey Mia známá především svými delfíny, kteří se v tamějších mělkých vodách prohání, jako by se nechumelilo. A každé ráno připlouvají na organizované krmení. Asi si dovedete představit ty hvězdičky v Bářiných očích. My se tam navíc rozhodli oslavit Silvestra. A to pořádně. S šestichodovým degustačním menu a speciálně vybranými víny v krásné restauraci přímo na pláži.

V blízkosti najdete rovněž Shell Beach, jež je tvořena miliardami malinkých mušliček. Díky specifickým lokálním podmínkám je omývána jednou z nejslanějších vod na světě, kterou se můžete brodit stovky metrů a stejně tam budete jen po kotníky. Doslova za rohem je další přírodní kouzlo v podobě více než tři miliardy let staré kolonie stromatolitů. Mikroorganismů, které na Zemi jako první začaly s výrobou kyslíku. Díky kluci!

2017-01-02 10.11.01

Krysí ostrov

Když na konci 17. století Holanďané dopluli na malý ostrůvek nedaleko dnešního Perthu, byli překvapeni množstvím jakýchsi přerostlých krys. Ostrov tak pojmenovali rotte nest, tedy krysí hnízdo. Dnes je Rottnest Island se svými úžasnými plážemi, tyrkysovou vodou a 25 km dlouhou cyklostezkou po svém obvodu populární turistickou destinací. Ty přerostlé krysy jsou ve skutečnosti quokky, roztomilí malincí příbuzní klokanů. Najdete je v podstatě jen na tomto ostrůvku, kde se drží status lokální celebrity. Proč? Vyhledejte si na Instagramu #quokkaselfie.

15826621_10210358086422010_7741481928346347915_n

Záhadný přírodní hřbitov

Na přírodě je krásné, že mnoho jejích výtvorů je i v dnešním světě stále záhadou. A jednou takovou záhadou jsou právě Pinnacles. Jehlanovité útvary připomínající termitiště vysoké pár desítek centimetrů až několik metrů pokrývají několik kilometrů čtverečních vyfoukané písčité plochy. Existuje hned několik teorií snažících se vysvětlit jejich vznik, na žádné z nich se ale vědci ještě neshodli. To jen přidává na už tak tajuplné atmosféře Pinnacles, které působí jako jeden velký přírodní hřbitov.

P1110781

Slušná jízda ve všech ohledech!

 

Výběr fotek zde (pro naše Facebookové kamarády). Na videu pracujeme!

 

Itinerář

 1. den – přílet do Perthu, řízení až do Meerekathy, kde jsme přespali
 2. den – řízení přes Newman do Karijini NP, kempování v Karijini Eco Retreat
 3. den – Karijini NP
 4. den – Karijini NP
 5. den – přejezd přes Tom Price a Exmouth k Ningaloo Reef, kempování v Neds Camp
 6. den – Ningaloo Reef, šnorchlování v Turquoise Bay, Oyster Stacks, večer pozorování hnízdících želv u Jarabi Turtle Centre, kempování na Tulki Beach
 7. den – přejezd do Coral Bay, Reef shark sanctuary, kempování v holiday parku
 8. den – Coral Bay, cruise na Ningaloo Reef, šnorchlování a plavání s Manta Rays, kempování v holiday parku
 9. den – přejezd do Monkey Mia přes Carnarvon (NASA museum), dorm v Monkey Mia Dolphin Resort
 10. den – Monkey Mia, krmeni delfínů, střízlivění
 11. den – přejezd do Kalbarri NP, po cestě Shell Beach, Hamenlin Pool, kempování v Kalbarri Holiday Parku
 12. den – přejezd přes Kalbarri NP, Geraldton, Cervantes, Pinnacles do Perthu, kempování ve Fremantle
 13. den – jednodenní výlet na Rottnest Island, pak přejezd do Busselton
 14. den – wine tour v Margaret River
 15. den – Margaret River, Lake Cave, přejezd zpět do Perthu, dorm v YHA
 16. den – Perth, Elizabeth Bay, Botanic Gardens, odlet do Sydney

Snip20170131_12