Článek byl napsán pro týdeník MarketingSalesMedia jako sloupek do rubriky ‘Pohled odjinud’.

Reklamy sázkařských společností na vás vyskakují odevšaď. Jejich sponzoringové rozpočty a část povinně odváděného zisku táhnou australský sport.

Naši protinožci drží jeden světový primát, který byste si asi netipli. V přepočtu na hlavu jsou to největší gambleři na světě. Za jeden rok Australané prosází stěží uvěřitelných 28 miliard dolarů, což je asi 1200 dolarů na každého včetně kojenců. A sázkařská mentalita se samozřejmě projevuje v mnoha aspektech běžného života.

V kanceláři se s kolegy neustále o něco sázíte. Zrovna před pár dny jsem zdvojnásobil svůj vklad, když kolegyně porodila syna. A mohlo být líp, kdybych trefil i den narození. Během nedávného fotbalového mistrovství Evropy se mě neustále někdo ptal, kde dát jedničku, kde radši dvojku. Nejsem zrovna vášnivý sázkař, ale díky svému evropskému původu jsem se v tomto ohledu nechtěně stal jakousi autoritou.

Z každého rohu na vás kouká světýlky ověšená VIP Lounge, což je poněkud honosný název pro doupata s herními automaty. Hospodu bez aktuálních kurzů na několika obrazovkách byste pohledali. Na stadionech vedle stánku s párky obvykle najdete mobilní sázkovou mašinu, zpravidla hned vedle mobilního bankomatu. U nás spíše marginální koňské dostihy či chrtí závody jsou zde obrovsky populární a pár pivek a vyplněných tiketů na dostizích je ideál dobře strávené neděle pro nejednoho Australana. Asi proto nepřekvapí, že se nějaké formy hazardu čas od času zúčastní 70 % populace.

Jeden příklad za všechny nese jméno Melbourne Cup. Jedná se o slavné melbournské dostihy titulované jako „závod, který zastaví národ“. A věřte, že každý rok se první listopadové úterý ve tři hodiny odpoledne národ opravdu zastaví. Tou dobou už je ale většina kanceláří dávno přesunuta do měsíce dopředu vybookovaných podniků. Řečeno čísly, jen na hlavní závod se tu prosází přes 300 milionů dolarů. Nemít na tento závod vsazen alespoň jeden malý tiket je tak v podstatě společenské faux pas na úrovni odmítnutí panáka slivovice na Moravě.

jokey

Melbourne Cup

Sranda to všechno přestává být ve chvíli, kdy zjistíte, že až půl milionu lidí tu je na nějaké formě hazardu závislá nebo v přímém ohrožení se závislými stát. Bavíme se o více než dvou procentech obyvatel. Kromě heren na každém rohu tu také co chvíli potkáte odvykací centra a na záchodcích vám smutní pánové na plakátech radí, abyste přemýšleli nad svými rozhodnutími.

Zkrátka asi každý národ má nějaké to své prvenství. Češi hrají první ligu v konzumaci piva, Australané na hracích automatech. A při místních cenách piva to nakonec možná vyhráli.

Ondřej Pavlů pracuje v Sydney jako manažer digitálního marketingu pro Austrálii a Nový Zéland, Hitachi Data Systems.