Jak už jsem zmínil v posledním příspěvku, na přelomu června a července jsme tu měli (a stále ještě částečně máme) rodičovskou vizitu. Protože jsme v té době měli prázdniny, na část jejich návštěvy jsme měli naplánován roadtrip podél východního pobřeží. Z Brisbane do Sydney, abych byl konkrétní. Zevrubný popis celé cesty by vystačil na knižní vydání, čímž vás tu nechci trápit, takže vám v následujících odstavcích předložím poněkud zkondenzovaný zápisník. Nejlepší obrázek si však uděláte, když si pustíte na konci dvě videa, která jsem z tuny natočeného materiálu sestřihal (můj GoPro počin č.2 a č.3, tak buďte schovívaví, jo).

Plán cesty jsem dával dohromady tak trochu za běhu na koleni těsně před odjezdem. Naštěstí jsem měl od několika kamarádů spoustu tipů, kde se zastavit (tím mě poněkud zachránili, a zejména tobě, Michale, díky moc!). Ale abych tedy sečetl to naše výletění. Bylo nás pět. Já, Bára, Jarda (můj táta), Káča (sestra) a její přítel Tom. Na cestu jsme měli jedenáct dní. Jeli jsme ve velkém autě se stanem pro dva na střeše a spaním pro tři vevnitř. A najeli jsme něco přes 2,000 kilometrů.

1. den – V nekřesťanských šest ráno odlétáme ze Sydney do Brisbane. Vyzvedáváme objednaný campervan u Wicked Campers. Procházíme, teda spíše na lodičce prijíždíme Brisbane. Následně vzjíždíme přes parádní výhlídku na Mt. Coot-Tha směrem na sever do Glasshouse Mountains, kde přespáváme.

2. den – Zcela zaslíben Australia Zoo, založené známým Stevem Irvinem. Chování koal, vombatů, krmení klokanů, želv, krokodýlí show, zkrátka spousta zvířátek. Nejen Bára chrochtá blahem. Na západ slunce vylézáme na krásnou 360stupňovou vyhlídku na Mt. Ngungun.

3. den – Vracíme se zpět do Brisbane, kde dáváme pit stop u Wickedů, protože jsme dostali auto s totálně vysypanejma tlumičema. S novým autem pokračujeme do Gold Coast. Večer s tátou a Tomem poznáváme Austrálii na zápase australského fotbalu (mimochodem soutěž s třetí nejvyšší průměrnou návštěvností na světě). Hodně příjemné překvapení! Holky si mezitím daly beauty tříhodinovku v luxusně vybaveném holiday parku.

4.den – Já zahajuju vstávačkou ve čtyři ráno a běžím Gold Coast Halfmarathon, abych nezakrněl. Na dokonale ploché trati podél pobřeží si dávám osobáček (1:23). Spokojenost. Zbytek dne trávíme na „zlatém pobřeží“ na pláži. Navečer přejíždíme necelých 100 km vnitrozemskou klikaticí na úpatí Mt. Warning.

5. den – Vstávačka do příjemných 0 °C. Ráno zdoláváme z okolního terénu do 1,156 metrů ostře vystupující Mt. Warning. Krom spektakulárních výhledů a horolezecké vložky při výstupu je na ní zajímavé, že je to první místo na pevninské Austrálii, kam každé ráno dopadnou sluneční paprsky. Odpoledne přejíždíme do Byron Bay, nejvýchodnějšího místa Austrálie. Z mysu pozorujeme delfíny, velryby a kýčovitý západ slunce.

6. den – Den zahajujeme u moře s východem slunce. Opět nám všude okolo skáčou delfíni a velryby. Následně nás čeká 300 km přejezd přes Grafton do Dorriga. Fotogenické vodopády Dangar Falls a ještě fotogeničtější Crystal Shower Falls. Taky trochu pralesa. Večer měkneme a místo stanu si pronajímáme malou chatičku.

7. den – Zahajujeme u televize německým zesměšněním Brazílie na fotbalovém mistrovství světa. Poté přejíždíme dalších 70 km do vnitrozemí do národního parku Cathedral Rock. Ukájíme (alespoň já) horolezecké choutky a dovádíme na vysoko nad koruny eukalyptů čnících majestátních balvanech. Odpoledne přejíždíme 250 km zpět na pobřeží a nocujeme v Port Macquarie.

8. den – Návštěva nemocnice pro Koaly, kde utrácíme více než dost dolarů za nejrůznější koalí suvenýry (když je to na ty nebohý koaly sražený autama…). Přejíždíme do 250 km vzdáleného Port Stephens a den zakončujeme (opět) kýčovitým západem slunce na homolovitém kopci jménem Tomaree Head. Teda, den vlastně zakončujeme zběsilým grilováním s asi půl kilem masa na hlavu v nám již známém kempu Maleleuca Backpackers.

9. den – Dopoledne sjíždíme na sandboardech největší písečné duny na jižní polokouli u Anna Bay. Tentokrát nám trochu foukalo, takže obědváme písek s pískem na písku. Přejíždíme něco přes 100 kiláčků dále na jih a spíme kdesi 70 km nad Sydney.

10. den – Dopoledne přejíždíme okolo Sydney a skrz Blue Mountains do Jenolanských jeskyní, nejstaršího známého jeskynního systému na světě. Jednou jeskyní dokonce i projíždíme na parkoviště.

11. den – Probouzíme se do bonusového rána s teplotou – 5 °C (ano, mínus pět). Po odškrabání námrazy z auta pádíme skrz krajinu pokrytou jinovatkou do Katoomby. Z vyhlídky Echo Point obdivujeme (už ani nevim po kolikáté) rozlehlé údolí Blue Mountains a populární tři pískovcové věže jménem Tři Sestry a pokračujeme expedicí dolů do údolí pod skalní stěny. Dáváme pizzu a frčíme zpátky do Sydney.

No a to je asi tak vše. Bylo to vskutku parádní a nezbývá než poděkovat všem účastníkům zájezdu! Pro vizuální doplnění si pusťte dvě videa níže: